Chystáte se stěhovat, ať už sami nebo se stěhovací firmou? Přinášíme vám 6 praktických tipů, které vám celé stěhování usnadní.
1. Nový byt důkladně vytřete a vysajte
Využijte toho, že je váš nový byt po předchozím nájemníkovi či majiteli prázdný a důkladně vytřete všechny podlahy. Pokud si v bytě necháváte koberce, vysajte je nebo je rovnou vyčistěte.
Přestože můžou podlahy a koberce na první pohled působit čistě, nemusí tomu tak být. Například pokud měl předchozí majitel psa nebo kočku, budou jejich chlupy prakticky všude. Dejte si tedy tu práci a zbavte se jich dříve, než se do bytu nastěhujete.
2. Rozmontujte nábytek
Je otázka, zda nábytek před stěhováním rozmontovat a poté opět smontovat, nebo ho stěhovat vcelku. Oboje má své pro i proti, je tedy na vás, abyste klady i zápory zvážili.
Pro rozmontování
- Nábytek se vám bude lépe přenášet po schodech nebo převážet výtahem.
- Jednotlivé díly jsou lehčí než celý kus nábytku.
- Nábytek se lépe naskládá do stěhovacího auta.
- Některý nábytek bez rozmontování neprojde dveřmi nebo se nevytočí v chodbě.
Proti rozmontování
- Rozmontování a smontování nábytku zabere dost času.
- Nábytek vícenásobným rozmontováním trpí. Je možné, že po smontování budou některé části rozviklané a nábytek nebude tak pevný jako dříve.
- Hrozí poztrácení nebo poškození spojovacího materiálu (šroubů, vrutů, dřevěných kolíčků…)
Pokud se pro rozmontování nábytku rozhodnete, jednotlivé díly si označte, abyste je pak snáze složili. Všechen spojovací materiál a drobné součástky uschovejte do krabičky, na kterou napíšete, ke kterému nábytku patří. Nebo je vložte do pevného uzavíratelného sáčku, který přilepte k jednomu z dílů nábytku.
3. Na převoz oblečení použijte vakuové pytle
Oblečení a lůžkoviny obsahují spoustu vzduchu a kvůli tomu jsou dost objemné. Když je ale naskládáte do vakuového pytle, ze kterého přebytečný vzduch běžným vysavačem vysajete, zaberou výrazně méně místa. Navíc se vám oblečení při stěhování neušpiní. Po přestěhování nemusíte vakuové pytle hned vyhazovat, ale můžete je využít k uskladnění sezónního oblečení, peřin atd. Pozor – vakuové pytle nepoužívejte pro skladování spacáků a jiných materiálů z dutého vlákna!
Vakuové pytle různých velikostí se dají sehnat v prodejnách nábytku nebo e-shopech.
4. Zbavte se nepotřebných věcí
Stěhování je ideální příležitost pro zbavení se věcí, které se vám v bytě „tak nějak samy“ nahromadily a které už nepoužíváte. Nemusí vše hned skončit v kontejneru. Starší ale použitelné věci nabídněte na internetu, přátelům a známým, nebo se poptejte na charitě.
Nemáte při stěhování čas na třídění věcí na potřebné a nepotřebné? Klidně to můžete udělat až poté, co se přestěhujete.
5. Na stěhování těžkých břemen využijte specialisty
Potřebujete přestěhovat klavír, pianino nebo těžkou skříň z masivu? Buď můžete zorganizovat partu kamarádů, půjčit si velkou dodávku nebo náklaďák, sehnat stěhovací popruhy, těžký předmět pečlivě zabalit a pustit se do práce. Při tom vám nezbude než doufat, že se nic neponičí, nikdo se nezraní a vše dobře dopadne.
A nebo si můžete ušetřit práci, starosti (a zdraví) a obrátit se na firmu, která se na stěhování těžkých břemen specializuje – například Stěhování Cibulka. Máme všechno potřebné vybavení, dostatek zkušeností a silné stěhováky.
6. Včas vypovězte všechny služby
Ve starém bydlišti pravděpodobně využíváte internet, kabelovou televizi nebo další služby, které jsou vázané na adresu. Včas si zjistěte, zda je u nich nějaká výpovědní lhůta nebo zda se dají převést do vašeho nového bydliště. Díky jejich včasnému zrušení můžete ušetřit i několik tisíc korun, které byste jinak během výpovědní lhůty platili zbytečně.
Pokud vám do schránky chodí noviny a časopisy, nezapomeňte si u nich změnit doručovací adresu.