S partnerkou jsme bydleli v menším podkrovním bytě 2+kk v Pardubicích. Byli jsme tam spokojení – nízký nájem, blízko do práce, klidní sousedé… Po roce bydlení však přišla pandemie covidu a my jsme začali pracovat na home office, což znamenalo, že jsme do našeho malého bytu museli vměstnat dva pracovní stoly, dvě kancelářské židle a dva počítače. Po roce a půl, kdy jsme místo domova měli kancelář a pandemie nevypadala, že by se chýlila ke konci, jsme se rozhodli přestěhovat do většího bytu ve stejném městě – s jedním pokojem vyhrazeným jako pracovna. Nový byt jsme hledali asi měsíc, až jsme nakonec narazili na prostorný byt 3+1. Po výpovědi ze současného nájmu a podpisu nové nájemní smlouvy jsme se mohli začít chystat na stěhování.
Příprava na stěhování
S balením věcí do krabic jsme začali teprve pár dní předem, protože bychom je v původním bytě stejně neměli kam dávat. Naštěstí jsme měli předem sehnaných dost krabic od banánů a vakuových pytlů. Samotné stěhování jsme naplánovali na páteční odpoledne a na sobotu, kdy nám měli přijet pomoct rodiče. „To bude v pohodě, vždyť máme jen pár věcí…“
V pátek odpoledne jsme do nového bytu převezli již zabalené krabice. Věci z nich jsme vysypali na jednu hromadu, abychom je mohli znovu naplnit. Dále jsme převezli terária s našimi ještěry, aby je stěhování moc nestresovalo a abychom měli ve starém bytě více místa. Toto nám zabralo celkem 4 cesty autem.
Úklid nového bytu
Přestože nový byt vypadal na první pohled jako ze škatulky, využili jsme toho, že je ještě úplně prázdný, a rozhodli se ho důkladně uklidit. Na druhý pohled už tak čistý nebyl – původní nájemník měl totiž psa a jeho chlupy byly všude možně: pod prahy, za kobercovými lištami, za trubkami od topení… Takže jsme vše pořádně povysávali a vytřeli všechny místnosti, kuchyň, koupelnu i záchod.
To už byl večer, a tak jsme se přesunuli zpět do starého bytu a pobalili další věci do krabic.
Stěhování
V sobotu ráno vypukla velká akce.
- Balení věcí do stěhovacích krabic a vakuových pytlů.
- Rozmontovávání nábytku a popisování jednotlivých dílů.
- Převoz ledničky, pračky a dalšího vybavení.
- Balení nádobí a kuchyňských potřeb.
- Převoz pokojových rostlin.
Zkrátka, bylo toho hodně. Pokud si dobře pamatuji, cestu mezi starým a novým bytem jsme dvěma auty absolvovali přinejmenším pětkrát, tedy 10 jízd. Když k tomu připočítám i převoz věcí v pátek, jsme na 14 jízdách. A to vše byly věci dvou lidí v bytě 2+kk.
Nošení většiny věcí nebylo extra těžké – nejvíc nám dala zabrat pračka, lednička a rozložená šatní skříň, která byla opravdu těžká. Ke konci dne už jsme ale byli všichni unavení a ruce vytahané až ke kolenům. Ještě ale nebyl všemu konec – využili jsme přítomnosti rodičů a smontovali alespoň část nábytku.
Vybalení a zabydlení
Vybalení všech věcí, jejich uklizení a celkové zabydlení nám trvalo necelý týden. Nejnutnější věci jsme samozřejmě vybalili hned a protože jsme v jednom pokoji měli dost místa, nechali jsme tam spoustu věcí, na jejichž vybalení jsme nespěchali. Kdybychom spěchali, určitě celé vybalování zvládneme za dva dny.
Proč jsme zvládli stěhování svépomocí?
- Neměli jsme až tolik věcí – stěhovali jsme se z malého bytu a nemáme děti.
- Měli jsme k ruce 3 pomocníky, se kterými jsme mohli stoprocentně počítat a nebáli se, že nám pomoc den předem odřeknou.
- Měli jsme k dispozici 2 osobní auta.
- Stěhovali jsme se v rámci jednoho města (Pardubic).
- Měli jsme dostatek času jak na samotné stěhování, tak i na vybalování věcí.
- Předem jsme si sehnali dost stěhovacích krabic.
- Přálo nám počasí – nepršelo, nebylo vedro ani zima.
- Jsme nekonfliktní povahy, takže jsme se během stěhování nehádali a vše běželo jako na drátkách.
Přesto nám stěhování dalo fyzicky docela zabrat. Shodli jsme se, že až se budeme z tohoto bytu stěhovat jinam, určitě využijeme služeb stěhovací firmy.
Proč příště využijeme služeb stěhovací firmy?
- Máme v plánu přestěhovat se zpět na Vysočinu, odkud oba pocházíme. To znamená, že bychom potřebovali všechny věci převézt najednou, maximálně během dvou cest.
- Krátce po přestěhování do nového bytu jsme si pořídili další vybavení a navíc počítám, že se nám tu nahromadí spousta věcí.
- Už nechceme se žádostí o pomoc obtěžovat rodiče – nehledě na to, že už také mají svůj věk.
- O některých věcech by se s trochou nadsázky dalo říct, že by bylo jednodušší koupit nové, než stěhovat ty staré – zejména pračku, šatní skříň a gauč. Věřím ale, že zkušení stěhováci si s nimi hravě poradí.
